La dolce vita (part 2)

Vatikán
Naše ďalšie kroky viedli do mekky kresťanstva – samotného Vatikánu.

Nie nadarmo sa hovorí, že námestie svätého Petra doslova objíma svojich návštevníkov. Samotná bazilika bola jedným z najneuveriteľnejších zážitkov v Ríme.

Pri pohľade na Michelangelove dielo Pieta uveríte aj tomu najneuveriteľnejšiemu.


Práve tu pochopíte, kde sa vytratil ten mramor z mesta. Musím povedať bol to veľmi silný zážitok, či už veríte, alebo nie.


Aj keď priznávam, že socha sv. Petra ma prinútila mierne sa pousmiať nad nami ľuďmi. Stačí sa lepšie pozrieť na nohy sochy (obľúbené hladkacie miesto pútnikov), ktoré pútnici vyhladkali až tak, že prsty na nohách úplne vymizli.


Vatikánske múzeá
Múzeá vo Vatikáne sa nám podarilo navštíviť až ďalší deň (otváracie hodiny sa stále menia a v zime sú otvorený iba do 16:00). Videla som veľa múzeí, ale toto bolo jedno z tých najkrajších a najväčších (7 km robí svoje). Všade, kde vaše oko dovidí sú stropy bohato zdobené maľbou a okúzľujúcimi kupolami.

Veľmi mätúce bolo pre nás však označenie sixtínskej kaplnky, pretože šípky stále ukazovali inú cestu a keď sme si mysleli, že za rohom tam už budeme, ocitli sme sa v ďalšej časti múzea, ale nie v kaplnke.

Dovolím si zhodnotiť, že keď sme konečne našli náš ciel, tak sme patrili k tým najunavenejším turistom v celom múzeu.

No Michelangelov posledný súd za to naozaj stál. Zrazu ste mali priamo pred sebou predstavu neba – bolo to odzbrojujúce. Našu cestu vo Vatikáne sme ukončili v optike, kde som si zaobstarala spomienkový darček a zároveň prípravu na blížiace sa leto.


Panteón
Pre nás jediné miesto v Ríme, ktoré sme nevedeli nájsť a mierne sme tu poblúdili. A tak sme uplatňovali politiku, čo sa neopýtaš, to nevieš. Taliani sú vskutku veľmi milí a vždy nám s úsmevom na perách poradili, aj keď priznávam nie vždy správne. Asi by ste to nečakali, ale práve Panteón bol pre mňa, jeden z najkrajších zážitkov, čo sa týka pamiatok tu v Ríme. Pôvodný chrám mnohobožstva, kde svetlo preniká cez hlavný otvor – oculus v strede, odkiaľ sa slnečné lúče rozliehajú po celom priestore chrámu, tvorí dokonalú harmóniu.

Tu som mala presne ten pocit – pocit úžasu, pradávnej histórie, hry svetelných lúčov, prepracovanej architektúry a neopísateľnej atmosféry, ktorú toto miesto v sebe ukrýva.

Ukončila by som to tým, že žiadny opis krajiny, ani fotky a ani videá vám neponúknu taký pocit, ako keď tam reálne stojíte a vidíte to na vlastné oči. V tejto dobe, keď sa dajú letenky kúpiť veľmi lacno a nemusí to byť hlavne otázka peňazí, už len dodám neváhajte a cestujte!
Photo: Peter Dužek www.bwandg.blogspot.sk Komentáre

Obľúbené príspevky